SLIPP ALLA RISKER OCH SKAPA EN BRA BOENDEMILJÖ

“När vi byggde det nya huset fick vi inte bara ett bra arbete utfört, vi fick också med smarta val hjälp med att sänka våra elkostnader.”

Tjänster

Var på den säkra sidan, ta hjälp av en expert som också kan hjälpa dig. Med kvalitativa installationer, utmärkt service, hjälp att räkna på elkostnader och många andra parametrar arbetar vi för att uppnå riktigt bra helhetslösningar.

Bygga hus & Installation
Du som sitter och räknar på hur mycket din nybyggnad eller renovering kommer kosta kan ta hjälp av en av våra elektriker för att göra beräkningar på hur mycket kring elen som ska göras och hur mycket det kommer att kosta. Vi hjälper dig även att räkna på dimensioneringar av kablar och säkringar. Det är viktigt att alltid låta en certifierad elektriker göra installationen för att undvika olyckor och för att försäkringar ska gälla.
Reparation & Servicearbeten
Precis som allting annat i ett hus åldras elektronik. Därför är det viktigt att man håller koll och kontinuerligt gör kontroller. Vi ser över hur elsäkert ditt hem är och återställer det som behövs. Misstänks ett elfel utför vi självklart felsökningar. I vissa fall krävs kontinuerlig koll, då skräddarsyr vi serviceavtal utifrån ert behov.
Miljöel
Sveriges riksdag har beslutat att landets gemensamma energianvändning ska minska med 20 procent fram till 2020. I vårt arbete ingår att kreativt tänka på miljön och hur man på bästa sätt kan energieffektivisera sin bostad. Vi erbjuder energirådgivning för att hjälpa våra kunder. I första steget gör vi en inventering av bostadens energiförbrukning för att kunna göra en bedömning och komma med konkreta förslag på förbättringar.
Eljouren
Har du ett akut fel, ring oss! Vi jobbar alla ute på fältet och är i rullning hela dagarna på så sätt kan vi snabbt vara på plats. Vi ser till att lösa situationen på bästa sätt utifrån de förutsättning som är. Vi gör snabba insatser när det är akut och ger samtidigt förslag på en långsiktig hållbar lösning för att problemen inte ska uppstå igen.

Vi är medlemmar i EIO, vilket är en en opolitisk och oberoende bransch- och arbetsgivarorganisation för Sveriges el- och teleteknikföretag som arbetar för elsäkerhet, kvalitet och trygghet inom branschen.

Följ oss på

Facebook

Hur vill du belysa ditt badrum? Bilder från http://bit.ly/2xKEAAi
Gå till inlägg >>

KORT OM ELEKTRIKERNA I ÖSTERGÖTLAND AB

Elektrikerna i Östergötland är inriktade på bostads-, industri-, kontor-, lantbruksinstallationer vad allt det kan innebära. Både nyinstallation och serviceinstallation. Vi täcker in hela Östergötland och delar av Småland men vi stannar inte bara där. Vi har lång erfarenhet av el-branschen. Vi strävar efter att ge våra kunder kostnadseffektiva lösningar.

Personal

 

Med branschens mest hängivna medarbetare kan vi ge dig som kund ett löfte om kvalitet, nytänkande och priseffektiva lösningar. Alla våra elektriker är fullt utbildade och har alla nödvändiga certifikat för att din försäkring ska fortsätta gälla även efter det att jobbet är gjort.

 
Roger Karlsson
0142-661183
roger@eioab.se
Lasse Samuelsson
0142-661184
lars@eioab.se
Joakim Samuelsson
0142-661182
joakim@eioab.se
Andreas Samuelsson
013-4809270
andreas@eioab.se
Martin Granath
0141-659320
martin@eioab.se
Marcus Johansson
0142-661185
marcus@eioab.se
Anton Sundin
0142-661186
anton@eioab.se
Andrée Fredriksson
0142-661187
andree@eioab.se
Fredrik Fransson
0142-661187
fredrik@eioab.se
Johan Wärn
0141-659321
warn@eioab.se
Tobias Rydberg
013-480 94 00
tobias@eioab.se
William Petersson
0142-661188
william@eioab.se
Johan Håckerström
0141-659322
johan.h@eioab.se
Jessica Karlsson
0142-661180
jessica@eioab.se
Linus Lundstedt
(lärling)
linus@eioab.se

Elektrikerna i Östergötland AB
Växel: 010 - 2216470
Orgnr: 556897 - 5931

Elektrikerna i Östergötland AB
Stridslyckegatan 3
59535 Mjölby

Vi använder cookies på denna webbplats för att förhöja upplevelsen för dig som besökare. Inga av dina personliga uppgifter sparas på något sätt.

Alla rättigheter förbehålles Elektrikerna i Östergötland AB, återpublicering får ej ske utan särskilt tillstånd.